Iowa Brittany Club

2008 Spring Field Trial Results

Write-up: 
- Iowa Spring Field Trial
- Ed Powell Memorial OLGD

Open Puppy (11 starters) 
J: Kendall Brown and Todd Williams
1st: Stars Minnie Pearl (FC/AFC Bada Bing X FC/AFC Countess Mon Petite Whiz)
o: Mark Ritter/h: Bruce Heiter
2nd: Cast-A-Britt Micro Sammie (FC/AFC Sniksoh Free Boy X FC Sniksoh Sweet Hersey's Kiss)
o: Ken & Jane Windom (pending change of registration)/h: Bob Burchett
3rd Sniksoh Hershey's Riley (FC/AFC Sniksoh Free Boy X FC Sniksoh Sweet Hersey's Kiss)
o: Tom Wonderling/h: Bob Burchett
4th: Bada's Bud (FC/AFC Bada Bing X FC/AFC Countess Mon Petite Whiz)
o: Mike & Kim Voshell/h: Kevin Stonehouse
 
Open Derby (19 Starters) 
J: Kendall Brown and Todd Williams
1st: Primetime Outlaw Johnny (Double O's Rocky X FC/AFC Countess Mon Petite Whiz)
o: Justin Kalina/h: Stan Truksa
2nd: Ricochet's Chantilly (The Rock II X Dakota Splash)
o: Julie Condron/h: Bob Burchett
3rd: Primetime Super Jake (FC/AFC Pinnacle Jake X Hopefully)
o: Justin Kalina/h: Stan Truksa
4th: Cast-A-Britt Micro Sammie (FC/AFC Sniksoh Free Boy X FC Sniksoh Sweet Hersey's Kiss)
o: Ken & Jane Windom (pending change of registration)/h: Bob Burchett
 
Open All Age (25 Starters) 
J: Jack Murphy and Rob Martin
1st: DC Starlight's Blazing Sirius (FC Ridge Runner Rocky X CH Starlight's Alpha Zeta)
o: Tom Thomas/h: Bob Burchett
2nd: KB's Shadow Dancer (NFC/AFC Shambo's Dark Shadow X FC/AFC The Prairie Tornado)
o: Herb Rea/h: Jim John
3rd: NAFC/FC Tequila Jack II (NFC/DC/AFC Tequila's Joker X Smarteyes Microbeans)
o: Bob Rankin/h: Jim John
4th: CH Oak Hill's Time To Burn (FC The Time Machine X Oak Hill's Maul-E-Hatchet)
o: Andy & Debbie Lewandowski/h: Andy Lewandowski
 
Amateur All Age (18 Starters) 
J: Jack Murphy and Rob Martin
1st: FC/AFC Kinwashkly Dakota Molester (FC/AFC Blaze Dakota Trucker X Can. Dual CH Kinwashkly Crash Test Dummy)
o/h: Ken Seivert
2nd Spanky's Little Pill Bandit (Spanky's Bouncin' Dakota X Coopers Little Pill)
o/h: Bill Hancock
3rd: Shady's Count Kid (DC/AFC The Whiz Kid X Countess Conac)
o/h: Bruce Heiter
4th: Hanging Jaze Howlalewya Amen (FC/AFC Hanging Jaze Howlalewya X FC/AFC Smoky Hill Peg)
o: Jake & Jo Jo Schroder/h: Jessica Carlson
 
Open Gun Dog (29 Starters) 
J: Ken Seivert and J.P. Cleland
1st: DC Ricochet Hemi Baracuda (DC Ricochet Maggie's Jac X Auten's Lucky Penny)
o: Mickey Condron/h: Bob Burchett
2nd: Beans Cooter (Screamin Pete X Brice's Blaze Dakota Bell)
o: Robert Drey/h: Kevin Stonehouse
3rd: Magic You Can Be My Wingman (CH Sterling Oaks-Sir Bentley X CH Magic's Saving All My Love)
o: Nicole Otterson & Brian Hultgren/h: Bob Burchett
4th: Ginjacs Shiloh Kodiak (DC/AFC Cisco Kid Del Prado X CH Curriers Miss Mollee Rose)
o: Jeff Currier, Olen Dunmire, Les Castleberry, and Steve Turbach/h: Kevin Stonehouse
 
Amateur Gun Dog (14 Starters) 
1st: Git-R-Done (DC/AFC The Whiz Kid X FC/AFC Allied's Micro Maggie)
o: Mark Ritter/h: Bruce Heiter
2nd: DC Ricochet Maggie's Jac (DC/AFC Masked Shoshoni War Chief X DC Ricochet Magnum Four Forty)
o/h: Julie Condron
3rd: Lost Creek Timber Ridge (Muddy's River Flash Rio X S'No Fun Phoenix)
o: George & Cindy McCann/h: George McCann
4th: DC Ricochet Hemi Baracuda (DC Ricochet Maggie's Jac X Auten's Lucky Penny)
o/h: Mickey Condron
 
Ed Powell Memorial OLGD (17 Starters - 1-hour heats)
J: David Taylor and Cindy Findley
1st: Ruffwood's Algonquin Indigo (Ruffwood's Rustic Hunter X Ruffwood's Skyfire At Fieldfun)
o: George & Sherri Harrison/h: Bob Burchett
2nd: FC Tolka-Belle O Kid Rusty's Pro (FC/AFC Renegade's Regal Wrigley X Tolka Belle Erin's Daisy Mae)
o: Andy Kroll/h: Bob Burchett
3rd: DC/AFC Country Road's Navigator (CH Rolyart's White Russian X CH Country Road's Celebration)
o: Karen & Julianne Stout/h: Bob Burchett
4th: DC Ricochet Maggie's Jac (DC/AFC Masked Shoshoni War Chief X DC Ricochet Magnum Four Forty)
o/h: Julie Condron
 
As a side note, let me point out that both the winner and 4th place dog in the Ed Powell Memorial
trace their ancestry back to Ed's breedings. A fitting tribute for a dear friend.